Tanároknak

Literodalom

Kiállításajánló műhelybeszélgetések pedagógusoknak 

Kedves Pedagógusok! 

Múzeumunk mottója: Az irodalom segít élni. Milyen jó, amikor erről közösen gondolkodhatunk, egymástól tanulhatunk! Persze tanítani is szeret az ember, de néha jól esik végre szusszanni egyet és feltöltő, ha olykor valaki más teremti meg számunkra az inspiráló tanulási környezetet... Most arra vállalkozunk, hogy mi hozunk létre számotokra ilyen alkalmakat. 

A PIM kiállításait és múzeumpedagógiai gyakorlatát hívjuk segítségül, hogy minden hónap második szerdáján egy kis “pihenést”, a megújulás lehetőségét kínáljuk.  Olyan programokkal várunk benneteket, ahol lehetőségetek van kérdezni, megosztani a véleményeteket, vagy együttműködéseket kezdeményezni velünk. 

Minden alkalommal megmutatnánk egy szeletet aktuális tárlatainkból és pedagógiai kínálatunkból. Szakmai vezetések mellett egy-egy közös alkotótevékenység, vagy aktivitás részesévé válhattok.  Rövid összefoglalókkal is készülünk, hogy magatokkal tudjátok vinni múzeumpedagógiai ötleteinket és akár be is tudjátok építeni a saját tanítási gyakorlatotokba. 

KÖVETKEZŐ ALKALMAINK:  

Október 9. 17:00 / Hogyan segít egy 19. századi dráma közösen gondolkodni a klímaválságról? 

Minden válság magában rejti a megújulás lehetőséget, de hogyan tudjuk hatékonyan megszervezni a közös gondolkodást?  

Az álom vége című kiállításunk Madách Imre híres drámáját hívja segítségül, hogy a klímaválságot tematizálja. A tárlatot Sidó Anna kurátor mutatja majd be, ezután pedig a foglalkozásainkon használt a drámapedagógia eszközök közül próbálhattok ki két osztályteremre is adaptálható “sorvezetőt” a közös gondolkodáshoz. 

Kapcsolódó kiállítás:  

Az álom vége? - Klímaváltozás Az Ember tragédiájában és ma 

A kiállítás és a kapcsolódó foglalkozások elsősorban középiskolai csoportok számára ajánlott 

November 6. 17:00 / Gyűjtés, rendszerezés, tanulás egy kiállítás segítségével 

Tárgyak társasága - Írók gyűjteménye című kiállításunkban Zeke Zsuzsanna, a kiállítás kurátora kalauzolja az érdeklődőket. Ezt követően a tárlathoz kapcsolódó múzeumpedagógiai feladatokat, aktivitásokat mutatunk be. Gyűjtőszenvedély, tárgyaink története, a múzeumi rendszerezés és megismerés kerül terítékre. Hogyan használhatók az itt megszerzett ismeretek akár a szövegek elemzéséhez? Hogyan használjuk mi a kiállítás műfaját rendszerezéséhez, vagy épp kutatómunkához? Ilyen és ehhez hasonló kérdések mentén gondolkodhatunk közösen.  

Kapcsolódó kiállítás:  

Tárgyak társasága - Írók gyűjteménye  

 A kiállítás és a kapcsolódó foglalkozások elsősorban felső tagoazatos és közéspiskolai csoportok számára ajánlott 

December 11. 17:00 / Mit nekünk? - önálló látogatásokat segítő múzeumpedagógiai tartalom tesztelése a Petőfi kiállításban 

Decemberben Vaderna Gábor kalauzol majd minket Petőfi kiállításunk “vadregényes tájában”. Ami a múzeumpedagógiai kínálatot illeti, a kiállítás komplexitására, sűrűségére reagálva egy olyan “kölcsönözhető” eszközcsomagot tervezünk, amely segíthet a múzeumba látogató pedagógusoknak saját foglalkozást tartani a kiállítás tereiben. Az idei naptári év utolsó alkalmával ennek a tartalmát szeretnénk kipróbálni veletek, természetesen számítunk meglátásaitokra, ötleteitekre, kritikáitokra.  

Kapcsolódó kiállítás:  

Költő lenni vagy nem lenni - Állandó Petőfi kiállítás 

A kiállítás és a kapcsolódó múzeumpedagógiai tartalmak elsősorban felső tagoazatos és közéspiskolai csoportok számára ajánlott 

Január 8. 17:00 / 

Petőfi outfit  

Mészáros Zsolttal a Szépvilág című kiállításunk kurátorával beszélgetünk a reformkori értelmiség öltözködéskultúrájáról, Petőfi nyilvános szerepeihez tartozó ruhatáráról, a mai értelemben vett divat megjelenésének koráról. Az itt bemutatott múzeumpedagógiai foglalkozás két tárlatot összevonására tesz kísérletet - a Szépvilág tárlatból kiindulva, az öltözetek felől közelítve mutatja be Petőfi “arcait”. 

Kapcsolódó kiállítás:  

Szépvilág - divat és kultúra a reformkorori Pesten 

 A kiállítás és a kapcsolódó foglalkozások elsősorban felső tagoazatos és közéspiskolai csoportok számára ajánlott 

Interdiszciplináris szakmai beszélgetések
Thinglink kisokos
Fun factek a TikTok videók mögött
Múzeumi mesekönyv