Multimédia

Tandori Dezső és felesége, Tandori Ágnes hagyatéka 2021-ben került a Petőfi Irodalmi Múzeumba. Amellett, hogy 2022-ben megkezdődött a grandiózus hagyaték feldolgozása (csak a Médiatár archívuma közel 256 magnókazettából és CD-ből álló gyűjteményt tartalmaz), megannyi izgalmas program nyújtott betekintést a gyűjtemény egyes részeibe. Ilyen volt többek között Pátkai Rozina Minka dalszerző-énekes izgalmas produkciója a Múzeumok Éjszakáján, amin a Tandori-gyűjtemény hangkazettáinak felhasználásával írt dalait adta elő. 

E produkció továbbgondolásaként készült el Rozina Egy pont között a legrövidebb út című albuma, amelyen olyan hang- és beszédrészletek hallhatók, melyeket maga Tandori Dezső rögzített magnókazettára a ’80-as években. A dolog exkluzivitását az adja, hogy ebben az időben a költő, író a világtól elzártan élt. Legendás Lánchíd utcai lakása igazi „verébszoba” volt: „Négy veréb él házunkban. / Egyik szobánk: medveszoba. / Másik most: verebek hona.” (Egy igazi verébszoba)

Az album hangfelvételein például a házaspár által megmentett és az otthonukba befogadott verebek csipogását, a költő eszmefuttatásait, „Tandori-sziporkákat” is hallhatunk. 

 

Az albumba itt lehet belehallgatni:

 

És ha már Tandori, álljon itt az alábbi vers, amelyben a költő az írás, egész pontosan a műfordítás élményét veti össze a zeneszerzés, a zenében való „együvé tartozás” élményével:    

 

  
 
1976721/h – A műfordítói élmény

Szerkesztőimnek, fordítótársaknak

Itt az „együtt”: nagyon időigényes,
és kockázatos is, túl hevenyészett;
mi nem érezzük, amit a zenészek,
mikor együtt, rögtönözve, a lényeg-
re törnek; inkább egy uszodafal
érez így, ha versenyzői beérnek,
boldog a jobb benyúlásaival,
és azt a jellegzetes hangzavart,
azt a zsivajt meg-megtoldja szerényebb
loccsanásaival, s amit bemérnek
az órák, hozzá képest mérik, épp meg-
érintik, addig van és annyi van,
de hogy a hasonlatok mennyit érnek,
egyszerűbben tudjuk mindannyian.