DIGITÁLIS IRODALMI PÁLYÁZAT ÖTÖDIKES OSZTÁLYOK RÉSZÉRE
Kedves Pedagógusok!
Ha van ötödikes osztályotok és szeretnétek igazán emlékezetessé tenni a János vitéz élményét, íme egy különleges lehetőség: 2023 áprilisában egy pályázat keretében egy virtuális kiállításépítő projekt megvalósításához keresünk ötödikes osztályokat és pedagógus partnereket. A résztvevő osztályok új szereplőkkel, kalandokkal bővítik a János vitéz világát és a négy legjobb osztály egy-egy közös online tárlatban teszi majd közzé az így megfogalmazott történeteket.
A jelentkezés egy pályázat keretében zajlik, ahova a János vitéz “elfelejtett” szereplőiről szóló rajzokat, történeteket várunk. Olyan alkotásokat, amelyek a mű világát eddig még nem ismert, egyedi kalandokkal, karakterekkel egészítik ki.
A négy legjobb alkotóközösség ingyenes vezetést kap a Petőfi Irodalmi Múzeum újonnan megnyílt “Költő lenni vagy nem lenni” című kiállításán és elkészíthetik saját virtuális tárlatukat, mi pedig biztosítjuk a koncepció megvalósulásának technikai hátterét. A beküldött pályaművek múzeumunk gyűjteményi darabjai lesznek.
Miért érdemes jelentkezni?
A projekt anyanyelvi és digitális kompetenciákat is fejleszt, közösségépítésnek sem utolsó, nektek pedig azért érdemes csatlakozni, mert ingyenes hozzáférést biztosítunk a Thinglink - virtuális kiállításépítő alkalmazáshoz, ezen kívül egy külön alkalommal számotokra is otthonossá tesszük ezt a később is remekül használható prezentációs eszközt.
Érdemes körülnézni korábbi évek kiállításain, hogy képet kapjatok a lehetőségekről: látni fogjátok, hogy évről évre fejlesztünk egy kicsit a koncepción, az idei évben egy plusz jelenléti órával toldjuk meg a közös munkát, ahol a gyerekek megalkothatják majd a virtuális kiállításuk alapjául szolgáló teret egy makett formájában.
Mennyi időre lesz szükség?
Az eddigi tapasztalataink alapján a pályázat elbírálása után összesen körülbelül 4-5 tanítási óra szükséges a virtuális kiállítás megvalósításához, idén ehhez plusz egy jelenléti foglalkozást is hozzáadtunk. Mindezeken kívül a pedagógusok részére kétórás továbbképzés tartunk. A projekt szoros együttműködésben zajlik majd a felkészítő pedagógusokkal: a továbbképzés, az első felkészítő óra és a jelenléti foglalkozáson kívül a kiállítás megvalósításának végigvitelét átadjuk a kísérő pedagógusnak - amellett, hogy természetesen minden technikai segítséget megadunk a háttérből.
Az online kiállításépítés lépései:
Gyorstalpaló továbbképzés a Thinglink lehetőségeiről a résztvevő pedagógusoknak
Projektenként akár többen is részt vehettek rajta, sőt kifejezetten bátorítjuk a segítők bevonását.
Időtartam: 120 perc
Első alkalom: online foglalkozás
Egy videóhívás keretében "bebarangoljuk" a Petőfi Irodalmi Múzeum Ki vagyok én? - Petőfi választásai című kiállításának virtuális terét. A vezetésen természetesen nagy hangsúlyt kap majd a János vitéz szövege és keletkezéstörténete, bemutatjuk a Petőfi-élettörténet tárgyait, majd ezen kívül egy kicsit a színfalak mögé is bekukkanthattok, és kiderül hogyan épül fel egy online kiállítás a Thinglink felületén.
Időtartam: 45 perc
Második alkalom: Múzeumpedagógiai foglalkozás a PIM-ben
Jelenléti foglalkozás a Költő lenni vagy nem lenni című új Petőfi tárlatunkban, melynek során megvizsgáljuk milyen gondolatokat fogalmaz meg egy-egy kiállítási tér egyedi elrendezése. A múzeumi órán a gyerekek elkészítik a saját virtuális kiállításuk makettjét, amelyről gömbkamerás felvétel készül. Így készül el a virtuális kiállítási tér, amelyen a továbbiakban dolgozni fognak.
Időtartam: 120 perc
Önálló munka: Online kiállításépítés
Ezen a ponton átadjuk az irányítást a kísérő pedagógusoknak: a továbbképzés alapján és az osztály ismeretében teljesen szabad kezet adunk, hogy milyen keretek között valósítható meg komfortosan a közös kiállítás véglegesítése.
A tavalyi pályázók tapasztalatai alapján a felkészülés csoporttól függően körülbelül 2-3 tanítási órát, ezen kívül otthoni munkát igényel.
Harmadik alkalom (opcionális): Online bejelentkezés
A kiállításépítés közben rengeteg új kérdés merül majd fel és néha jól jön egy kis biztatás is. Ha az önálló alkotás közben szeretnétek visszajelzést kapni a készülő kiállításotok kapcsán, élő bejelentkezéssel online órát tartunk nektek, ahol múzeumi szempontokkal segítjük, hogy a kiállításotok átlátható és követhető legyen a látogatók számára is.
Időtartam: 45 perc
Negyedik alkalom: kiállításmegnyitó
Egy élő bejelentkezés alkalmával a csoportok bemutatják az alkotásaikat, mi pedig reflektálunk a munkáikra.
Időtartam: 45-90 perc (megbeszélés szerint)
Technikai feltételek:
- Stabil internetkapcsolat
- Kivetítő és hangosítás - fontos, hogy az egész osztály számára hallhatóan és láthatóan meg tudjunk jelenni és meg tudjuk osztani a képernyőnket és mi is halljuk a teljes osztályt
- Az összes csoport számára elérhető közös felület a Thinglinken (természetesen ezt segítünk elindítani)
PÁLYÁZATI INFORMÁCIÓK:
A Pályázat feltétele a János vitéz ismerete.
Jelentkezni a mellékelt, János vitéz pályázat című feladatlap kitöltésével lehet.
Teljes osztályközösségek jelentkezését várjuk, ami azt jelenti, hogy osztályonként annyi feladatlapot küldjetek, ahány csoportra osztottátok őket.
A pályázat benyújtásával a résztvevők engedélyezik, hogy a benyújtott pályaműveket vagy annak részeit a múzeum saját honlapján, facebook oldalán, vagy múzeumpedagógiai terében közzé tegye.
A feladatlapokat és a külön lapra elkészített rajzokat jpg formátumban, szkennelve várjuk.
Jelentkezés: muzeumped@pim.hu
Jelentkezési határidő: 2023. március 31
Foglalkozások: 2023. április
Kapcsolattartó: Kádár Anna
Bármilyen kérdéssel keressetek bátran a fenti emailen vagy a 20 327 85 53 telefonszámon.