Date
-
2009. november 14. – 2010. szeptember 30.
Az emlékkiállítás képekkel, szobrokkal, dokumentumokkal, relikviákkal idézi meg a Petőfi Irodalmi Múzeum elődjeként tisztelt Petőfi Ház történetét.
A Petőfi Társaságtól a Petőfi Házig
A Petőfi Társaságot 1876-ban alapította Balázs Sándor, Lauka Gusztáv, Szigligeti Ede, Éjszaki Károly és Szana Tamás. Célul tűzték ki a magyar szépliteratúra ápolása mellett Petőfi Sándor személyéhez köthető tárgyi, képzőművészeti és kéziratos emlékek országos körű összegyűjtését, megőrzését. Az elnök személye – a Társaság céljainak legitimációját erősítendő – nem lehetett kérdéses: Petőfi egykori barátját, a kor írófejedelmét, Jókai Mórt kérték fel. Az első tiszteletbeli tagok közé tartozott Kossuth Lajos és Arany János, a rendes tagok számát hatvan főben állapították meg. Nyilvános felolvasóüléseiket – ahol csak eredeti szépirodalmi munkákat, illetve esztétikai értekezéseket hallhattak az érdeklődők – minden hónap második vasárnapján tartották a Magyar Tudományos Akadémia épületében. A Társaság tagjai irodalmi matinék, szobor és emléktábla avatások, írói jubileumok, vándorgyűlések formájában ápolták és terjesztették a Petőfi kultuszt. A költő születésnapját minden év Vízkeresztjén, január 6-án ünnepi lakomával ünnepelték.
A Petőfi Ház létrehozásának gondolata 1899-ben, Petőfi halálának félszázados évfordulóján született meg, azzal az elképzeléssel, hogy Petőfi összegyűjtött emléktárgyait egy központi helyen, méltó körülmények között mutathassák be a nagyközönségnek. Jókai halála után, 1904-ben az alelnököt, Herczeg Ferencet választották a Társaság elnökévé, aki Ferenczi Zoltán, Szana Tamás, Endrődi Sándor és Kéry Gyula elnökségi tagok támogatásával sokat tett a terv megvalósításáért.
1907-ben, a januári közgyűlésen a Petőfi Társaság azt a határozatot hozta, hogy Jókai egykori lakhelyét, Feszty Árpád Bajza utcai műteremházát vásárolják meg a Ház céljaira, közadakozásból. Az épületet Vágó József és László tervei alapján újították fel, a belső berendezést Faragó Ödön tervezte.
A Házat ünnepélyes keretek között 1909. november 7-én nyitották meg. A megnyitó beszédet az adakozásokat gyűjtő hölgybizottság elnöke, gróf Apponyi Albertné mondta.
A Petőfi Házban elhelyezett, mintegy háromezer darabot számláló kép-, szobor-, relikvia-, könyv- és kéziratgyűjteményről ma már elmondható, hogy a magyar irodalmi muzeológia első számú törzsanyaga, amely a Petőfi Ház utódaként 1954-ben alapított Petőfi Irodalmi Múzeum gyűjteményének részét képezi.
Kiállításunkon azokból a Petőfi Társaság által gyűjtött és a Petőfi Házban elhelyezett műtárgyakból mutatunk be válogatást, amelyek a 19. század második felének, illetve a 20. század első évtizedének széleskörű Petőfi kultuszáról tesznek tanúbizonyságot.
A második teremben az Hommage à Petőfi című tárlat válogatást mutat be a múzeum képzőművészeti gyűjteményének 20. századi és kortárs anyagából.
010.jpg
Image
008.jpg
Image
009.jpg
Image
004.jpg
Image
002.jpg
Image
003.jpg
Image
005.jpg
Image
007.jpg
Image
000.jpg
Image
006.jpg
Image
001.jpg
Image
011.jpg
Image