PIM Studiolo

A Petőfi Irodalmi Múzeum konferenciaköteteinek sorozata

A Petőfi Irodalmi Múzeum 2013-ban, támaszkodva a több mint fél évszázados irodalom- és múzeumtudományi, valamint filológiai publikációs tevékenységére, könyvsorozatot indított PIM Studiolo címmel. A sorozat elsősorban a múzeumban rendezett tudományos ülésszakok szerkesztett anyagát adja közre. Célja, hogy – utalva a reneszánsz studiolora, amely műalkotás, gyűjtemény, könyvtár és kutatóhely (vagyis heterotópia) – párbeszédet kezdeményezzen a múzeumi tapasztalat, az irodalomtörténeti érvelés és az elméleti reflexió között az irodalmi szövegek erőterében.

A sorozat 2020 óta szabadon hozzáférhető és letölthető nyilvános adatbázisunkból, a legutóbbi kötetek bibliográfiája pedig az alábbi Zotero-csoportban érhető el, lehetővé téve a szakirodalomhoz való gyors hozzáférést és annak további felhasználását.

tovább

Impresszum

PIM Studiolo
A Petőfi Irodalmi Múzeum tudományos könyvsorozata

Kiadó: Petőfi Irodalmi Múzeum
Székhely: 1053 Budapest, Károlyi utca 16.

Felelős kiadó: Dr. Török Petra

Sorozatszerkesztő: 

  • 2013–2019 Palkó Gábor
  • 2019– Parádi Andrea

ISSN 3004-3069 (Online)
ISSN 2064-7581 (Nyomtatott)

Kép
Petőfi-tanulmánykötet
Kelj föl és járj, Petőfi Sándor! / 1848 emlékezete a kultúra különböző regisztereiben

A most kézbe vehető, illetve online hozzáférhető kiadvány kiállításokhoz kötődő konferenciák válogatott anyagát adja közre. 2019-ben, Petőfi halálának 170. évfordulóján Székelykeresztúron „Ahol az élet pusztul és a halál terem” címmel rendeztünk emlékülést a Molnár István Múzeumban – ennek anyagából készült a „Ki mondaná, hogy e hely csatatér?” Régészeti kutatások a segesvári harctéren 2018–2019 című tárlat. Ugyanekkor nyílt a Bolyongó üstökös. A Petőfi-kultusz alakváltozatai című kiállítás, amelyhez kapcsolódóan került megrendezésre 2019 novemberében az utóéletet vizsgáló és a jelen kötet alapjául szolgáló háromnapos konferencia.
A kötet érdekessége, hogy szélesre tárja a kapukat: a megszólaló szerzők irodalom-, művészet-, színház- és helytörténészek, régészek, történészek – egyetemi oktatók, kutatóintézeti munkatársak –, de muzeológusok, középiskolai tanárok, múzeumpedagógusok is. Ez a rétegzettség jól illik a konferencia eredeti céljához, amely a „Petőfi alakja a nemzeti emlékezetben” beláthatatlanul gazdag témáját kívánta körüljárni. Milyennek látszik a költő figurája a különböző társadalmi csoportok, régiók hagyományaiban? Hogyan tárhatjuk fel az 1848/49 történetét semmilyen más történeti eseményhez nem hasonlíthatóan dicsőségesnek vagy tragikusnak láttató művek dinamikáját? Hogyan szálazhatjuk szét a magas művészet és tömegkultúra műfajaiban megképződött narratívákat?

A sorozatban korábban megjelent kötetek

tovább