Mérleg és eszmecsere Márairól

Mérleg és eszmecsere Márairól

Márai-konferencia, 2010

 

A múlt év legvégén látott napvilágot az a kötet, mely a 2010-es szombathelyi konferencia előadásait tartalmazza. A 270 oldalas kötet körképet ad arról, hol is tart jelenleg az író személyének, életművének kutatása, a kritika és az irodalomtörténetírás hová teszi a súlypontot.

 

 

A nem igazán ötletes című kötet fontos lehet a kutatók és érdeklődők számára, mert színes válogatást kínál az íróról, életművéről, a különféle megközelítésekről. A 2000-ben megrendezett Márai-konferencia 10. évfordulóján esedékes volt az újabb seregszemle és persze tisztelgés az egykori ötletgazda és rendező, Márai-kutató Lőrinczy Huba irodalomtörténész személye előtt. Csak néhány ízelítő a választékból:  Márai Sándor antikvitásképe (Szávai János); „Totem és tabu" - Archetipikus elemek Márai Sándor A gyertyák csonkig égnek című regényében (Szabó Tünde); Krúdy-párhuzamok Márai narrációs technikájában. Anekdotikusság és kalandszerűség A Garrenek műve ciklusban (Gintli Tibor); Márai Sándor találkozásai író barátaival 1948-1949-ben (Szigeti Jenő); A színpad mint „ítéletvégrehajtó". A színpadon ítélkező Márai — és a Márain ítélkező színpad. A kassai polgárok interpretációs lehetőségei a megváltozott drámai és színpadi „térben" (Nagy András).
Mindez valóban csak hevenyészett válogatás a kötetből, melyből fájó módon hiányzik Fried István professzor Márai és Thomas Mann kapcsolatát elemző előadása. Reméljük, utóbbi is napvilágot lát valahol, ha már e kötetet nem tehette teljessé.