Köhögni szabad?

Köhögni szabad?

Megjelent a negyedik publicisztika kötet

 

A Helikon Kiadó jóvoltából kézbe vehetjük Márai kiadatlan hírlapi írásainak következő, immár negyedik kötetét, mely az 1934-1936 közötti időszakot mutatja be száznál több írása tükrében.

 

 

Az író az említett időszakban szinte ontja a jobbnál jobb cikkeket, s e kötet erre fényes példa. Nem pusztán politikai-közéleti publicisztikája, de humoros, az életet irónia tükrében láttató írásai is remekbe szabottak. A kötet utolsó írásai egyben egy új korszak kezdetét is jelentik: az Ujság című napilap után a Pesti Hírlap publicistája lesz, s e sokak által bírált tettének első nyomait is olvashatjuk jelen kötetben.
Az alábbi részlet Óvás című cikke befejezése:
"A gyűjtemény harmadik darabját leghelyesebb lenne ilyesféle címmel mutatni be: „Diákszerelem”. Oly bonyolult és fájdalmas eset ez, hogy nem is merünk véleményt mondani róla. Egy diákmenza felügyelőnője feljelentette azt az egyetemi hallgatót, aki a menza igazgatósági ülésén női becsületbe vágó gyanúsításokkal illette a sértettet… A tárgyaláson mindenesetre bizonyította a vádlott, hogy a menza felügyelőnője saját meztelen fényképét mutogatta ismerőseinek, ami kedves ötlet ugyan, de szokatlan. Ezenfelül látta egy rendőr a sértettet, amint lakásában egy nyári éjszakán két férfi jelenlétében „meztelenre vetkőzött, és beült a fotelbe”. Ne gondoljunk rosszat, lehet, hogy csak melege volt, és elfáradt. Ami a sok közvetlenségből pletykában és gyanúsításban következett, azt teregették ki ma a bíróság előtt; ez a „Diákszerelem” című tavaszi idill, mely a nap botránykrónikájának úgynevezett csattanója. Az elmondottakból önként következik, hogy ez a tavasz a szokottnál is nyugtalanítóbb tüneményeket varázsol elő; a nőkkel baj van, jó lesz vigyázni. Más kérdés, hogy érdemes-e vigyázni? A krónikás lesüti szemét, fülét vakarja, és nem felel."