A múzeumi fényképészek íróportréi

Zsuppán András tárlatvezetése

Időpont
Helyszín
Közös tárlatvezetés Zsuppán András újságíró valamint a kurátorok, Kovács Ida és Kemény Aranka részvételével a frissen megnyílt A halandóság törékeny arcai 2. – A múzeumi fényképészek íróportréi című kiállításon.
 
Zsuppán András Berekméri Zoltán fényképeiről beszél, míg a két kurátor a Berekmérit a PIM-ben követő múzeumi fotósok: Flesch Bálint, Bókay László, Gál Csaba, Dobóczi Zsolt, Belicza László Gábor íróportréit és Birtalan Zsolt a Károlyi-palota belső terei ihletette fotóit mutatja be.
 
A Petőfi Irodalmi Múzeum első saját fotográfusa szerencsés módon a 20. századi magyar fotóművészet egyik legjelentősebb alakja volt. Berekméri Zoltán 1958-ban érkezett az intézménybe, amely egyszerre munkahelye és életének talán egyetlen szilárd kerete lett két évtizeden át. Munkásságának jelentős része a múzeumhoz köthető: fotózta az épületet és az épület ablakából a várost, hivatalos eseményeket és kiállítási enteriőröket, írókat és emlékházakat. És ez a nagyon praktikus feladat, a múzeumi fotózás e kivételes tehetségű alkotó kezén nem tudott nem művészetté válni, melankolikus, érzékeny és elvarázsolt fényképei messze túlmutatnak a dokumentálás, megörökítés gyakorlatán. Ez alkalommal bemutatjuk Berekméri PIM-hez kötödő fényképeinek legjavát, és azt is, hogy utódai, a múzeum későbbi fotósai egészen napjainkig, hogyan fogták fel ugyanezt a hivatást.