Budapest Transzfer Nemzetközi Irodalmi és Társművészeti Fesztivál

Átjárók / Irodalom - Építészet - Urbanizáció

 

Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) - 2014. október 16-19.
Nemzeti Kulturális Alap
Kulturális Fesztiválok Kollégiuma
Pályázati adatlap azonosító: A2007N4738

 

TRANSZFER VII
A Budapest Transzfer Nemzetközi Fesztivál a PIM már 2006 óta visszatérő nemzetközi, kortárs irodalmat fókuszba helyező és a tárművészeteket aktívan bevonó programja. A hetedik Transzfer az urbanizáció szemszögéből vizsgálta irodalom és építészet kapcsolatát és az Ybl Emlékév keretében valósult meg.
 
Kiindulópontunk az a feltételezés volt, miszerint az építészet és az épített környezet rendszere az irodalmi alkotásokéhoz hasonlóan működik, valamint, hogy az építészet fizikai és a művészet kitalált terei együtt alkotják a valóságot, amelyet érzékelünk, amelyben élünk.
 
A szervezés és a koncepció kialakítása során a következő kérdéseket helyeztük a középpontba:
žHogyan jelenítik meg épített környezetünket az irodalmi művek?
žAz épített környezettel, illetve a fókuszt élesebbre állítva, városainkkal való találkozás hogyan hat az irodalomra, mint művészeti ágra?
žMilyen kölcsönhatások fedezhetők fel irodalom és építészet között, hogyan alakult ez a kapcsolat a közelmúltban és napjainkban?
Megépített és megírt városok, valós és fiktív terek közti átjárókat igyekeztünk feltérképezni írók, építészek és teoretikusok segítségével.
 
A fesztivál partnerei, támogatói
A Budapest Transzfer Fesztiválra 2006 óta több mint 20 országból érkeztek vendégek. Évről évre a budapesti kulturális intézetek támogatása tette lehetővé, hogy nemzetközivé szélesítsük a fesztivál látókörét és az itt folyó diskurzust.
Az idei Transzfer programját a Francia Intézet, a Goethe Intézet, a Lengyel Intézet, az Osztrák Kulturális Fórum és a Szlovák Intézet támogatta. Az együttműködések minden esetben zökkenőmentesen zajlottak támogatóink és a PIM megelégedésére szolgáltak. A meghívott vendégek is elégedettségüknek adtak hangot.
A kulturális intézetekkel való kooperáció mellett más kulturális szervezeteket is megkerestünk a fesztivál tervével és végül különböző keretek között a FUGA Budapesti Építészeti Központtal, a HOSSZÚLÉPÉS! JÁRUNK? városi sétákat szervező csapattal, a városi teret helyszín-specifikus művészeti projektekkel megtöltő PLACCC Fesztivállal és a Kisüzem Némafilmzene sorozatával dolgoztunk együtt. Ezek az együttműködések tették lehetővé, hogy a Transzfer kimozduljon a PIM épületéből és a partnereken keresztül, az irodalmi programok, beszélgetések, felolvasások mellett más típusú, a fesztivált színesítő, minőségi programokat kínáljunk a Transzfer látogatóinak, mint például városi séták, nyomáskiegyenlítő kamrában hallgatható kortárs irodalom vagy VJ est.
 
A fesztivál programja
A pályázati tervezethez képest egy nappal hosszabb volt az idei Transzfer. Az első nap programja Ybl Miklós Budapestre gyakorolt hatására és az Ybl idejében születő metropoliszra fókuszált. A további három napon a kortárs irodalom és a város találkozása játszotta a főszerepet.
A részletes program a következők szerint alakult:
 
Október 16. csütörtök, 16.00 / PIM, Belváros - A Belváros Ybl előtt és után / előadás és belvárosi séta Török Andrással és vendégével Hidvégi Violetta levéltáros-történésszel
Mit tudunk, mit nem tudunk Ybl Miklós pályájáról? Magányos építész-óriás? Makulátlan Grál-lovag? Építészirodák, pályázatok, kitüntetések. Az építész: körülrajongott művész, vagy kordában tartott cseléd? (Séta vége 18.15)
 
Október 16. csütörtök, 18.30 / PIM- L. Simon László, a Miniszterelnökség Parlamenti Államtitkára, az Ybl Emlékbizottság elnökének köszöntője
Alapozás: Egy modern város születése / kerekasztal beszélgetés / Fábri Anna, Kemény Mária, Ritoók Pál, moderátor: László Ferenc
Fábri Anna irodalomtörténész, Kemény Mária építészettörténész és Ritoók Pál művészettörténész beszélgetnek a nagyvárossá váló Budapestről László Ferenc vezetésével. A Monarchia második fővárosának kultúrájáról szóló beszélgetés időutazás, amely a XIX. századi irodalom és építészet kapcsolatát veszi górcső alá.
 
Október 17. péntek, 17.30 / PIM - Építészet és modern irodalom / előadás / David Spurr (CH)

A Budapest Transzfer nyitóelőadásában David Spurr, a Genfi Egyetem professzora a modernség kezdeteitől bontja ki irodalom és építészet kapcsolatát. Hogyan értelmezi a modern irodalom az építészeti formákat, tereket? Miért elengedhetetlen eleve a modernség fogalmának megszületéséhez az irodalomnak (és más művészeti ágaknak) a 18-19. század fordulójától az épített környezettel való találkozása? Hogyan jelenik meg az irodalomban és építészetben a 19. századtól napjainkig a hontalanság (úgy is, mint a nyelvben való otthonosság elvesztése - Heidegger), a modernség múlttal való ellentmondásos kapcsolatának problematikája, a szubjektum átalakulása, a társadalmi szövet felfeslése, a tömegtermelés vagy a globalizáció?
 
Október 17. péntek,18.30 / PIM- Saját gyarmat / beszélgetés / Bányai Éva (RO), David Spurr (CH), moderátor: Szemerey Samu
A posztkolonializmus leginkább a gyarmatosításnak a gyarmatosítókra és a gyarmatosítottakra gyakorolt hatását vizsgálja, az elmélet Közép-Európában is érdekes tanulságok levonására sarkallhatja az érdeklődőket. A falusi életmódra alapozott tizenkilencedik századi nacionalizmus erősen hatott a régió városainak építészetére, ám napjainkban a nagyvárosokban megfogalmazott kollektív identitás visszahat a falvak építészetére. Ki hát a gyarmatosító és a gyarmatosított? Mi határozza meg a magánházak divatját? Hogy kerül Palócföldre székelykapu? A fesztivál nyitóbeszélgetése Bányai Éva és David Spurr segítségével a körülöttünk lévő, de olykor a szemünk elől rejtve maradó gyarmatokra utaztat.
 
Október 17. péntek, 20.00 FUGA Budapesti Építészeti Központ - VJ NIGHT/ nyitó / Gyenei Péter
Az Építészet Hónapját ünneplő FUGÁ-val közös nyitómulatság Gyenei Péter videómunkájával a középpontban.
 
Október 18. szombat és 19 vasárnap, 10.00 / külső helyszín - Városi séták, a HOSSZÚLÉPÉS. JÁRUNK? és a PIM közös programja
Kávéházból a lakótelepre /Helyszín: Józsefváros és Belváros
Az urbanizáció és a regény, mint műfaj népszerűsége egyaránt a 20. század elején erősödött fel. A kettő pedig elválaszthatatlan egymástól: a városi lét minden korban alapjaiban befolyásolta az írók látásmódját és az életet, ami megjelenik a regények lapjain. Józsefváros sokat látott utcáinál aligha akad jobb hely, ahol a városfejlődés különböző állomásait egymás mellett tanulmányozhatjuk Jókai Mór erkélyétől a Pál utcai fiúk grundjain át egészen a Szigony utcáig.
Bűnös város /Helyszín: Belváros
Egy nagyvárosban nagyobbak a tétek; egyszerre lehetőség a felemelkedésre és a bukásra is. A fény és a csillogás árnyékában ott rejtőzik a bűn, a becstelenség és az erőszak. Sétánkon a karrierregények és a magyar krimiirodalom legjavát elevenítjük meg; Kondor Vilmos, Lengyel Péter és más szerzők segítségével az alvilági Budapestet mutatjuk be, amiről nem is sejtjük, milyen közel van mindennapjainkhoz.
 
Október 18. szombat, 15.00 / PIM - Cityscape – First Impressions of Budapest / beszélgetés és felolvasás a Visegrádi Irodalmi Ösztöndíjas Program keretében angol nyelven / Krzysztof Bartnicki (PL), Csobánka Zsuzsa (H), Mila Haugová (SK), Tereza Jandová (CZ), moderátor: Gulyás Gabriella
Milyen a mi városunk és milyenek vagyunk mi mások szemében? Négy más anyanyelvű, eltérő életkorú, mégis azonos kultúrájú, hosszabb – rövidebb ideig itt élő író írja le, mondja el benyomásait Budapestről.
 

Október 18. szombat, 17.00 / PIM - Átutazók / beszélgetés és felolvasás/ Thomas Glavinic (A), Andreas Neumeister (D), Térey János, moderátor: Kovács Edit



Thomas Glavinic osztrák, Andreas Neumeister német író és Térey János költő és drámaíró beszélgetése az épített környezet és az írás kölcsönhatásáról, a város irodalmi benépesítéséről és elnéptelenítéséről. Glavinic a jelenkori német nyelvű irodalom egyik legsikeresebb írója. Éjszakai műszak című posztapokaliptikus regényében egyetlen túlélő botladozik Bécs üres városában. Neumeistert a nagyvárosok hatalmi terei érdeklik, Könnte Köln Sein című művében az épületekben és a város struktúrájában politika viszonyok tükröződnek vissza. Térey legutóbbi kötete, az Átkelés Budapesten verses novellái térben és időben szelik át a várost, fiktív élettörténeteket kapcsolva a valóságos helyszínekhez. A beszélgetést Kovács Edit irodalomtörténész vezeti.



Október 18. szombat, 18.30 / PIM - Kisvárosi közhely, nagyvárosi lárma / beszélgetés / Dušan Šimko (SK), Tompa Andrea, moderátor: Horváth Csaba



A tizenkilencedik századi kultúrát az európai kisvárosok hozták létre. A kassai Márai egy egész korszakot kapcsol a városhoz: „láttam és hallottam Európát, megéltem egy kultúrát...” – írja az Egy polgár vallomásai végén. A kisváros otthonos és provinciális. Olyan, mintha Közép-Európa metaforája lenne: egyszerre nosztalgikusan vágyott és indulatosan meghaladni kívánt. A Kolozsvárról (Cluj-Napoca, Klausenburg) Budapestre került Tompa Andrea és a Kassáról (Kosice, Kachau) Bazelbe emigrált Dušan Šimko beszélget a kisváros kapcsán a nagyvárossá válásról, multikulturalizmusról, a provincializmusról, honvágyról és iróniáról, elutazásról és hazatérésről.



Október 19. vasárnap, 16.00 / PIM - Én úgy vagyok a városommal…/ Szilasi Lászlóval Bazsányi Sándor beszélget



Október 19. vasárnap, 17.30 / PIM - La Phrase urbaine [A városi mondat] / beszélgetés / Jean-Christophe Bailly, Fáber Ágoston



Az író és filozófus Bailly régóta érdeklődik a város iránt: utazik, sétál, megfigyel, gondolkodik és ír, nem csak néz, észrevesz, megtapasztal (hangokat, ritmust, szagokat, textúrákat). Utazásának mérföldkövei a kötetben összegyűjtött cikkek, előadások, elméleti esszék és történetek városról, építészetről, tájról. A művészettörténész, író, filozófussal Fáber Ágoston szociológus beszélget.



Október 19. vasárnap, 19.00 / PIM - Őrjítő ez a lakótelep / beszélgetés és felolvasás/ Joanna Bator (PL), Dragomán György, Pálfi György, Tóth Krisztina, moderátor: Horváth Csaba



Mi a lakótelep? Egyforma házakban egyforma emberek falansztere vagy gyakorlatias megoldás az urbanizáció kérdéseire? Diktatúrák Patyomkin- faluja vagy a demokráciák asszimiláló telepei? A munkaerő kilövősilói vagy az Utánam srácok idillje? Kieslowsky éppen a néhány évtizedre épített lakótelepen gondolkodik el a Tízparancsolat örök igazságán. A nagyvárosok szélére telepített kis városokat a mindenkori életformák mintatelepeinek építették, ám rövid idő elmúltával egyszerre mutatták a modern ember magányosságát és az előre tervezett életterek kudarcát. Tóth Krisztina, Joanna Bator, Dragomán György és Pálfi György gondolkodik el a lakótelepen, mint kulturális jelenségen.



Október 19. vasárnap, 21.00 / Kisüzem - Némafilmzene /zenés filmklub, avagy filmkoncert / Boros Levente, László Balázs



Néma-, és elnémított filmek élő zenei kísérettel. A kép adott, a hang helyben születik.



A Kisüzem és a PIM közös programja



Nyitvatartási időben folyamatosan / Rombusz Terasz, Keszon Bár - KESZON (B)IRODALOM / hanginstalláció, a PIM és a PLACCC Fesztivál közös programja



Az egykor a 3-as metró építésén dolgozó munkások akklimatizációjára szolgáló keszonkamra különleges hanginstalláció helyszínévé alakul. Kortárs magyar írók - Esterházy Péter, Kőrösi Zoltán és Szakonyi Károly – a kerülethez és a modern nagyváros születéséhez kapcsolódó szövegei hallgathatók nyitvatartási időben október 17. és 19. között.



A részletes program megtekinthető: http://transzferfeszt.blog.hu/2014/09/19/a_fesztival_teljes_programja

Meghívott vendégek, közreműködők



Jean-Chritophe Bailly (F) író, művészettörténész, Krzysztof Bartnicki (PL) író, Joanna Bator (PL) író, Bazsányi Sándor irodalomtörténész, Bányai Éva (RO) irodalomtörténész, Boros Levente zenész, Csobánka Zsuzsa író, Dragomán György író, Fáber Ágoston szociológus, Fábri Anna irodalomtörténész, Thomas Glavinic (A) író, Gyenei Péter VJ, Mila Haugová (SK) író, Horváth Csaba irodalomkritikus, Tereza Jandová (CZ) író, Kovács Edit irodalomtörténész, Kemény Mária építészettörténész, László Balázs zenész, László Ferenc kritikus, Andreas Neumeister (D) író, Pálfi György filmrendező, Ritoók Pál művészettörténész, Dušan Šimko (SK) író, David Spurr (CH) irodalomtörténész, Szemerey Samu építész, urbanista, Szilasi László író, Térey János író, Tompa Andrea író, kritikus, Tóth Krisztina író, Török András művelődéstörténész



A Transzfer blogján részletesebb információ is található. www.transzferfeszt.blog.hu , www.pim.hu



Meghívott vendégek és közreműködők összesen: 30 fő



További közreműködők: Hosszúlépés stáb, KESZON (B)IRODALOM felolvasók (Esterházy Péter, Kőrösi Zoltán és Szakonyi Károly), PLACCC stáb,



Értékelés



A Transzfer programját alapvetően sikeresnek értékeljük. A teljesség igénye nélkül a következőket emelnénk ki:



Hidvégi Violettától rendkívüli részleteket tudhattunk meg az Ybl-hagyatékról, Török Andrással közösen vezetett sétájuk során pedig megcsodálhattuk Ybl „keze nyomát” a belvárosban, rejtett különlegességeket is megtekinthettünk. Spurr professzor előadása nem csak irodalmi szempontból volt érdekes, a hazai építészetelméleti diskurzusban is új, kevéssé ismert területre kalauzolt. Dušan Šimko és Tompa Andrea beszélgetése, valamint a lakótelep témáját körüljáró beszélgetés betekintést nyújtott a résztvevő írók, alkotók gondolatvilágába, a felolvasások révén egyes műveikbe és mindkét alkalommal izgalmas eszmecsere alakult ki. A hazai közönség első alkalommal találkozhatott David Spurr-ral, Andreas Neumeister közterekre fókuszáló irodalmi és képzőművészeti munkájával és J.C. Bailly sétán, szemlélődésen alapuló városfilozófiájával. A szakmai programok színvonalasak és a nagyközönség számára is érdekesek voltak. A meghívott előadók, beszélgetők maguk is elégedettek voltak a fesztivál egészének színvonalával és a szervezéssel. 



Együttműködéseink sikeres együttgondolkodásokká tudtak válni az irodalmi tematikájú városi sétáktól, a PIM hangtárának segítségével rögzített anyagokat felhasználó PLACCC hanginstallációig.



Az idén a PIM honlap, hírlevél és bejáratott felületeink mellett a Transzfer népszerűsítésére egy blogot indítottunk (transzferfeszt.blog.hu), amelyet a fesztivál jövője kapcsán is fontos lépésnek tartunk. (Lapletöltés: 3897, Látogatás: 1353, Látogatók: 1148)



Szintén aktuálisnak éreztük a Transzfer arculatának megújítását, a fesztivál brand erősítését. Új logó és új kreatív anyagok készültek. Vörös Krisztián grafikussal már korábban is dolgoztunk együtt, mostani munkájával is maximálisan meg voltunk elégedve.



Hirdetésekkel és szóróanyaggal, amelynek egyik oldalán a teljes program volt olvasható, a másik oldala pedig plakátként funkcionált, valamint az ősszel indult Funiversity kiadvánnyal együttműködésben igyekeztünk minél szélesebb körben elérni a potenciális Transzfer közönséget.



A korábbi évekhez képest nagyobb érdeklődést tapasztaltunk és reméljük, hogy a fesztivál egyre ismertebbé válik és egyre több látogatót fogadhatunk az elkövetkező években valamint a fesztivál körüli szakmai diskurzus is erősödik, élénkebbé válik.



A következő Transzfer kapcsán már elkezdtünk mind a szakmai tartalom, téma, mind a PR és kommunikáció, együttműködések kapcsán tervezni, gondolkodni. 



Látogatószám a Budapest Transzfer eseményein: 519 fő



A Nemzeti Kulturális Alap támogatását ezúton is köszönjük.