Date
MINDENKI KISEBBSÉG
Mi hozhat változást, izgalmas fordulatot napjaink irodalmában? Például a kisebbségi nézőpontok és valamiféle új személyesség. A történelem ismét felértékelődik, s a kisvilágok, a partvonalról, alulnézetből elbeszélt történetek jelenthetnek újdonságot.
Az azonosságtudat, illetve ennek bizonytalansága mindig is a modern irodalom témája volt. Megfigyelhető, hogy a gyermek- és a női szemszög, az etnikai háttér, az áttelepülés, a szülőföld elhagyásának dilemmája, a beilleszkedés nehézségei, a hontalanság, az identitásbizonytalanság és az identitáshiány témája fontos művekben vetődött fel, hangsúlyos kérdéssé vált, lett légyen szó szlovák, cigány, zsidó vagy kisebbségi magyar háttérről, vagy akár faluról városba kerülő értelmiségiről. Bármiféle kisebbségi léthelyzet olykor igen nehéz, de mint intellektuálisan provokáló szituáció, irodalmi szempontból termékeny lehet.
A különböző kultúrák egymás mellett élése és a nyíltan megjelenő előítéletek Európában ma is kihívást jelentenek. Fordulhat úgy a helyzet, hogy még ha a többségi társadalomhoz tartozik is az író, nézetei miatt száműzöttnek érezheti magát akár saját szülőföldjén is a szellemi közállapotok miatt, vagy ha tetszik – ahogy sokan használták már e kifejezést – akár egyszemélyes kisebbségnek. Mert az identitás és a kisebbségi lét korántsem csupán territoriális.
Ezért az idei Szépírók Fesztiválját e gondolatok jegyében szerveztük.
Október 18. vasárnap
16.00 Elszakadás
Balázs Attila
Báthori Csaba
Gömöri György
Varga Imre
Moderátor: Balla Zsófia
17.00 Nemek és szerepek az irodalomban
Gerevich András
Kiss Judit Ágnes
Menyhért Anna
Takács Zsuzsa
Moderátor: Józsa Márta
18.00 A gyerek – avagy a legnagyobb lélekszámú kisebbség
Böszörményi Gyula
Erdős Virág
Sajó László
Tóth Krisztina
Moderátor: Györe Balázs
19.00 Egyszemélyes kisebbség?
Lengyel Péter
Parti Nagy Lajos
Moderátor: Péczely Dóra
Főszervező: Szántó T. Gábor. Szervezők: Bárdos Deák Ági, Gerevich András, Györe Balázs, Kéri Piroska, Péczely Dóra.
TÁMOGATÓK: