„Világod megfagy – a küzdés eláll?”

Adatvizualizációs workshop és részvételi kiállítás

Date
-

Az álom vége? Klímaváltozás Az ember tragédiájában és ma című kiállításunkhoz különleges adatvizualizációs workshopot szervezünk, amelynek célja az adat- alapú művészeti gondolkodás és a fizikai adatvizualizáció mint művészeti forma bemutatása és népszerűsítése.

Kiállításunk Az ember tragédiája történeti színei közül az Eszkimó szín disztópiáját emeli ki. Az utolsó álombeli színben a bolygó szinte élhetetlenné válik: kevés az élelem, szélsőséges klimatikus viszonyok uralkodnak, a fajok kihalnak, az emberi civilizáció radikális változáson megy keresztül. A mintegy 160 évvel ezelőtt elképzelt jövővel kapcsolatban Madách Imre több olyan problémát és kérdést is felvetett, amelyek ma is ismerősek lehetnek és megjelennek a klímaváltozáshoz köthető közbeszédben és tudományos diskurzusokban.

A kiállítótérben elhelyezett felvételeken több kortárs tudós – pszichiáter, klímakutató, ökológus, közgazdász – beszél a klímaváltozás jelenkori hatásairól. Madách maga is figyelemmel követte saját korának fejlődő tudományát, a tudós alakja visszatérő motívum a tragédiában is. Ez adta az ötletet, hogy a képzőművészet és a data- science közös mezsgyéjére kalandozzunk az adatvizualizációs workshop során.

A műhelymunka alapú workshopunkon résztvevők megismerkednek az adatvizualizáció művészeti gyakorlatával, és saját alkotásokat hoznak létre, melyeket a kiállításhoz kapcsolódó finisszázs keretében fogunk bemutatni. Az installációk elkészítéséhez elsősorban a különböző környezeti változásokhoz köthető adatokat fognak használni, amelyeket adatvizualizációs módszerekkel dolgozunk majd fel.

Kiknek a jelentkezését várjuk?

Fiatal képzőművészek, alkotók, tervezők és hallgatók, vagy társterületekről érkezők, akik nyitottak az adatvizualizáció mint művészeti ág megismerésére. Az alkalmak egymásra épülnek, ezért kérlek, csak akkor regisztrálj, ha a teljes projektben részt tudsz venni!

Időpontok: A workshop három alkalomból áll, amelyek egymásra épülnek. Ezeket követi a finisszázs eseménye, amikor a projektek bemutatásra kerülnek.

  • november 16. 10:00-16:00
  • november 23. 10:00-16:00
  • november 28. 17:00-19:00
  • november 29. Finisszázs

Helyszín: MNMKK Petőfi Irodalmi Múzeum múzeumpedagógiai tere

Vezetők: Sipos Melinda, művész és kutató és Horváth Dániel muzeológus

Sipos Melinda művész és kutató, aki adat-alapú szobrokat és installációkat készít. Egyetemi tanulmányait a MOME-n és a párizsi ENSCI-ben végezte, doktori kutatásait a MOME Doktori Iskolában folytatja. Fulbright ösztöndíjasként dolgozott a bostoni Network Science Institute/Barabasi Lab-ben. Előadásokat tart és workshopokat vezet adatvizualizáció témában hazai és nemzetközi egyetemeken.
Horváth Dániel 2020 óta a Petőfi Irodalmi Múzeum muzeológusa. Egyetemi tanulmányait az ELTE BTK-n végezte, mesterszakos diplomáját 2021-ben szerezte meg. Az adatvizualizációkkal a MOME-n végzett doktori kutatása során kezdett el célzottan foglalkozni, amikor a bibliográfiai metaadatok irodalomtörténeti kutatásokban történő lehetséges felhasználási módjait vizsgálta. Doktori kutatásának célja, hogy rámutasson arra, hogy a metaadatok makroelemzése, majd az eredmények vizuális ábrázolása olyan új kontextust képes létrehozni, amely az irodalomtörténet új perspektíváinak megalkotásához járulhat hozzá.

Záróesemény: A résztvevők alkotásait a november 29-én (péntek) tartandó finisszázson mutatjuk be egy nyilvános prezentáció és pop-up tárlat keretében, ahol a projektek makettjei kerülnek kiállításra.

Megtekinthető: november 30. és december 1. között

A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött. Jelentkezni EZEN a regisztrációs űrlapon keresztül lehet.

A jelentkezők közül 12-15 főt fogunk kiválasztani. A kiválasztási folyamat során folyamatosan tájékoztatjuk a jelentkezőket emailben.

A jelentkezési határidő: november 10., vagy amíg a férőhelyek be nem telnek.

Kapcsolattartó: mezei.kristof@pim.hu