Képzéseink

 
NON-FORMÁLIS ÉS INFORMÁLIS TANULÁSI FORMÁK ÉS ALKALMAK A PIM-BEN:
 
Márai-út
Márai Budapestje: lássa a várost az író szemével! Járja be Márai Sándor kedvenc helyeit Budapesten! A Petőfi Irodalmi Múzeum Márai-térkép segítségével bejárható útvonalat kínál: látogasson el a Centrál Kávéházba, a Rudas gyógyfürdőbe, a Mikó utcai emlékhelyre. Sétáljon a Rózsadombon az írót követve. A helyszínek Márai életében betöltött szerepéről a múzeum Márai-brosúrájában olvashat. Az író életéről ingyenesen letölthető filmet láthat itt: www.maraisandor.hu
 
Petőfi-séta
A séta alkalmával végigjárjuk azokat a helyeket, ahol a gyermek Petőfi tanult; a fővárosi lapokat, ahol a fiatalember verseit próbálta elhelyezni, majd szerkesztőként dolgozott; az ifjú férj lakhelyét, ahol később feleségével, kisfiával együtt lakott.
Indulás: a Deák téri Evangélikus templomtól
 
Palotatörténeti vezetések
Palotatörténeti tárlatvezetések a múzeumnak otthont adó Károlyi-palotáról. A palota sok olyan építészettörténeti, művelődéstörténeti, magán- és közéleti titkot rejt magában, amelyeket kevesen ismernek. Az egyik legjelentősebb magyar főúri család, a Károlyiak ízlése emelte Budapest egyik legimpozánsabb belvárosi palotájává. A vezetések során mindenki számára megismerhetővé válik a Károlyi-palota és a család története.
 
PIM esti extra
Különleges esti tárlatvezetések kiállításainkban, minden hónapban egy alkalommal a múzeum tárlatai este 8 óráig látogathatók.
 
Művészet és pszichoanalízis
A Ferenczi Sándor Egyesület, a József Attila Társaság és a PIM közös műhelybeszélgetés-sorozata. A sorozatot szerkeszti és a műhelybeszélgetéseket vezeti: Valachi Anna irodalomtörténész
 
X beszélget Y-nal
Évente több alkalommal a meghívott kortárs írók, költők a maguk választotta irodalmárokkal, riporterekkel beszélgetnek közönség előtt, s az előadást színművészek teszik még színesebbé. Hangtárunk minden alkalommal archiválja az elhangzott beszélgetést.
 
FORMÁLIS KÉPZÉSEK:
 
Az Irodalmi Múzeum kulisszatitkai
Szakmai-irodalmi mélyfúrások
 
Gyarapítsa ismereteit a Petőfi Irodalmi Múzeum kutatásaira, gyűjteményeire, kiállításaira és kiadványaira alapozó továbbképzéseinken, ahol a résztvevők tudására és tapasztalataira, aktív részvételére is építve, élvezetes formában, inspirációt kaphat szakembereinktől további munkájához.
 
A Petőfi Irodalmi Múzeum akkreditált felnőttképzési intézményként új sorozatot indít. A PIM-MŰHELY egynapos tanártovábbképzési programjaira szeretettel várjuk az irodalom szakos tanárokat, a felsőoktatásban részt vevő hallgatókat, az irodalmi érdeklődésű vagy szakterületű kutatókat.
 
A PIM-MŰHELY alkalmanként 6-8 órás elfoglaltságot jelent reggel 9-től. A résztvevők az adott nap tematikájához kapcsolódó tananyagot (kiadványokat) a továbbképzés részeként megkapják. Kurzusainkat minimum 8, maximum 20 fő részvételével indítjuk.
 
Programunk a 2011/12 tanév I. félévében:
 
2011. november 23. Aranyhangok (6 óra)
  • A Médiatár hanggyűjteményéről és az Aranyhangok keletkezéséről
  • A CD-k tematikus bemutatása
  • Módszertani workshop
Kapcsolódó tananyag: Aranyhangok I-IV. (4 db CD: Babits, Déry, Devecseri, Határ, Jékely, Karinthy, Kassák, Koestler, Mándy, Márai, Ottlik, Örkény, Pilinszky, Tamási, Szentkuthy, Tamkó Sirató, Tersánszky, Weöres, Zelk stb. hangjával)
 
Oktatók: Kelevéz Ágnes, Gáspár György, Kemény Aranka, Rabec István, Bujtor Anna
 
2012. január 25. – Nyugat (8 óra)
  • A Nyugat műhelyében (szerkesztők és szerzők, barátságok és konfliktusok)
  • A Nyugat és a képzőművészet, a film
  • A Nyugat és a nők (írók, költők, feleségek, múzsák, barátok)
  • Módszertani workshop
 
Kapcsolódó tananyag:
Nyugat képeskönyv. Fotók, dokumentumok a Nyugat történetéből
Nőírók és írónők. Irodalmi és női szerepek a Nyugatban (tanulmánykötet)
Kelettől Nyugatig. Mesélő térképek a Nyugat íróinak életéről (CD-ROM)
Nyugat-mozi. Archív filmfelvételek a Nyugat íróiról (DVD)
 
Oktatók: Kelevéz Ágnes, Szilágyi Judit, Bujtor Anna
 
2012. február 29. József Attila (8 óra)
  • Gát utca: Eszmélet című kiállítás értelmezése
  • Ideserglik, ami tovatűnt című kiállítás Balatonszárszón
  • Egy kiállítási DVD lehetőségei az oktatásban
  • Módszertani workshop
Kapcsolódó tananyag:
Eszmélet. Kordokumentumok, fényképek, könyvek, kéziratok, megzenésített versek, videófilmek József Attila születésének 100. évfordulójára (multimédiás DVD-ROM)
És ámulok, hogy elmulok. József Attila-iratok (dokumentumkötet)
Tasi József: Szilánkok (válogatott tanulmányok)
Idesereglik, ami tovatűnt. József Attila összes fényképe (fotótéka kötet)
 
Oktatók: H. Bagó Ilona, Tari János, Bujtor Anna
 
Az egynapos továbbképzések részvételi díja alkalmanként 25.000 Ft. A részvételi díj tartalmazza az ebédet és a képzésben használt fenti tananyagokat is, alkalmanként 9-12 ezer Ft értékben.
 
A képzéssel kapcsolatos kérdéseikkel Nándory Nóra munkatársunkhoz fordulhatnak: nandoryn@pim.hu, tel.: 317-3611/154.
 
Kérjük, hogy a kitöltött jelentkezési lapot oktatásszervezőinknek, Mészáros Katának (kata.lili@gmx.net, tel.: 317-3611/100) vagy Thuróczy Gergelynek (thuroczyg@pim.hu, 317-36-11/148) küldjék.
 
Jelentkezési határidők:
Aranyhangok: 2011. október 31.
Nyugat: 2011. november 30.
József Attila: 2011. december 15.
 
 
AKKREDITÁLT KÉPZÉS
 
A Petőfi Irodalmi Múzeum az érdeklődésre való tekintettel 2012-ben is elindítja akkreditált programját, a Múzeumi önkéntes koordinátor-képzést.
 
A képzés célja
A Petőfi Irodalmi Múzeum a múzeumi önkéntes koordinátorok képzésén keresztül kíván hozzájárulni a kulturális és oktatási intézmények társadalmi bázisának megerősítéséhez, illetve a hazai kulturális önkéntesség fejlesztéséhez. A képzés aktualitását nemcsak a 2011. év kiemelt tematikája (az önkéntesség európai éve), hanem az a tény is indokolja, hogy számos múzeum, közművelődési intézmény és iskola is tervezi önkéntes programok indítását. E programok hatékonyságát szeretnénk képzésünkkel segíteni.  
 
A képzés témái
Az önkéntes programok tervezési, szervezési, kivitelezési sajátosságainak megismertetése elméletben és gyakorlatban
A hatékony önkéntes program elindítása és fenntarthatósága, feltételrendszerének kiépítése és sajátosságai, valamint gyakorlata
A résztvevők a fenti területekkel hazai és külföldi példákon keresztül elméleti és gyakorlati ismereteket biztosító képzés keretében ismerkednek meg, felhasználva a PIM 2011 januárjában indított önkéntes programjának tapasztalatait is.
A résztvevőknek a képzés során folyamatos szakmai támogatást nyújtunk saját önkéntes programjuk tervezéséhez, sikeres és hatékony koordinációjához.
A képzés során számos mentori és koordinátori készséget és képességet is fejlesztünk és az ehhez szükséges tananyagot és dokumentációs segédcsomagot biztosítjuk.
 
Kiknek szól a képzés?
Azoknak a muzeológus, pedagógus, közművelődési szakember kollégáknak a jelentkezését várjuk, akik saját területükön önkéntes programot vezetnek vagy intézményükben önkéntes program indítását tervezik, abban mentorként vagy koordinátorként kívánnak közreműködni, illetve elkötelezettek az önkéntesség iránt, iránymutatásra van szükségük, vagy szeretnék a múzeumi, illetve a kulturális önkéntesség kérdéskörét mélyebben megismerni.
A program formája: kiscsoportos tréning min. 8 és max. 16 fő részvételével, a PIM munkatársai vezetésével, valamint helyszíni gyakorlattal.
 
Időtartam:  64 óra 
 
A képzéseket mindig hétfőn és kedden tartjuk napi 6 órában.
Hétfőn 10.00–15.30, kedden 9.00–14.30 óra között
A képzés időpontjai:
2012. március 19., 20., 26., 27., április 2., 3.,16.,17., 23., 24., május 7.
 
A képzés helyszíne: Petőfi Irodalmi Múzeum, Budapest
Minden résztvevővel képzési megállapodást kötünk.
Részvételi díj: 86 000.-
 
Jelentkezési határidő: 2012. január 31.
 
Jelentkezés módja: a kitöltött jelentkezési lap visszaküldése (személyesen és elektronikusan is lehet)
 
Levelezési címünk: 1053 Budapest, Károlyi Mihály u. 16.

További tájékoztatást a képzésről e-mailen vagy telefonon kaphatnak az érdeklődők Nándory Nóra ügyfélszolgálati munkatársunktól, vagy Mészáros Kata oktatásszervezőtől.