„Maradni szégyen, veszni borzalom” – Magyar írók az első világháborúban

2014. november 5–2016. január 10.
 
Az első világháborút tárgyaló kiállításban a kiemelkedő szerzők – Ady Endre, Babits Mihály, Móricz Zsigmond, Csáth Géza, Kaffka Margit, Kosztolányi Dezső, Karinthy Frigyes, Szabó Lőrinc – mellett látóterünkbe kerül egy sor fontos, de a tananyagban kisebb hangsúllyal szereplő alkotó – Balázs Béla, Hamvas Béla, Kassák Lajos, Németh László, Molnár Ferenc, Moholy-Nagy László, Szép Ernő, Tamási Áron, Tersánszky Józsi Jenő – munkássága, szerepvállalása is.
A narratív források mellett korabeli fotók, plakátok, képzőművészeti alkotások, filmhíradó, háborús propaganda termékek, az írók személyes használati tárgyai, valamint a háborús színterek megjelenítése segítik az élményszerű befogadást.
 
A kiállításhoz egy-egy téma és / vagy egyes alkotók kiemelésével megvalósuló tárlatvezetést kínálunk, illetve ajánljuk a tárlat több alkalommal történő feldolgozását.
 
A kiállítást és az alábbi foglalkozásokat a magyar irodalom és a történelem órákhoz kapcsolódóan is ajánljuk.
 
  • „Mert nincs már semmink sem, csak a valóság…” – Sorsok és végzetek
A foglalkozás fókuszában a csatamezők történetein túl személyes sorsok, a mindenkor legfontosabb ember áll.
A diákok önálló kutatócsoportokat alkotva, irányított kérdések segítségével nyernek betekintést a háború meghatározta személyes sorsokba, közelebbről is megismerve a háborúban átélt lehetséges léthelyzeteket. A kiállítótér sokszínűségét kihasználva, a kutatómunkát követően közösen járjuk be azokat a színhelyeket, amelyek írók és költők 1914 és 1918 közötti (élet)tereit jelent(h)ették.
Kiemelt témakörök: a cenzúra fokozott figyelme mellett közvetítő otthonmaradók (újság)írói szereplehetőségei; a haditudósítói szerepkör; a lövészárkok világát közvetlen megélő, a fronton szolgálatot teljesítők élete; a háborús pszichózis.
A témák feldolgozásához a Nyugat első nemzedékének szerzői közül Ady Endre, Babits Mihály, Móricz Zsigmond, Biró Lajos, Molnár Ferenc, Szomory Dezső, Juhász Gyula, Csáth Géza, Kaffka Margit, Kosztolányi Dezső, Karinthy Frigyes, Szabó Lőrinc, Sík Sándor, Hamvas Béla írásaira fókuszálunk.
 
Időtartam: 90 perc
Ajánlott korosztály: 11–12. osztály
Ára: 400 Ft diákonként (belépőjegy ára) + 4000 Ft csoportonként (foglalkozás díja)
 
  • Háborús fotográfiák – Pillanatképek egy háborús fényképalbumból
A kiállítás a háborút megélt magyar írók, költők nézőpontjából és értelmezésében mutatja be az 1914 és 1918 közötti éveket. A foglalkozás során képzeletben lapozgatunk a tárlat kínálta háborús fényképalbumban, mely magyar írók háborús képeivel, leveleivel, képeslapjaival, történeteivel, verseivel meséli el számunkra az első világháború magyar irodalmi vonatkozásait. A foglalkozás második felében közös „pillanatfelvételek” elkészítésére is vállalkozunk, megfogalmazva magunk számára az első világháború történéseinek lehetséges mai olvasatait.
 
Időtartam: 90 perc
Ajánlott korosztály: 11–12. osztály
Ára: 400 Ft diákonként (belépőjegy ára) + 4000 Ft csoportonként (foglalkozás díja)
 
  • Szerelemben, háborúban – Írók magánélete a háború idején
A foglalkozás során többek között Ady Endre, Babits Mihály, Kosztolányi Dezső, Móricz Zsigmond életének háborús éveibe adunk betekintést, kitérve írói életművük ebben az időszakban született alkotásaira is.
Mindvégig ráirányítjuk a figyelmet arra, hogy a kiállítás elsősorban a korabeli irodalmi művekből és személyes forrásokból építkezve az egyéni tapasztalatok, a háború által felvetett kérdésekre adott válaszadási lehetőségek közvetítésére vállalkozik.
 
Időtartam: 90 perc
Ajánlott korosztály: 11-12. osztály
Ára: 400 Ft diákonként (belépőjegy ára) + 4000 Ft csoportonként (foglalkozás díja)