Móricz Matiné - Nyugat 100

Időpont
A BOLDOG EMBER
Móricznak a modern magyar prózairodalom klasszikus alkotójának, a Nyugat szerkesztőjének, a szerelmes írónak emlékét idézi fel ez a vígszínházi est, a társulat vezető művészeinek közreműködésével, Hegedűs D. Géza rendezésében. A Vígszínház, az MTV és a Petőfi Irodalmi Múzeum közös produkciója
Móricz Zsigmond irodalmi jelentőségének bemutatására a Nyugat folyóirat 1911. november 26-án Matinét rendezett a Vígszínházban. A Matiné műfaja a Nyugatnak abból az újszerű elképzeléséből született, hogy a betű szokványos nyomtatott fórumain kívül is színre léptesse a modern magyar irodalmat. A szervezők olyasmire vállalkoztak, amire a drámairodalmat megjelenítő színházi vállalkozás akkor nem mert, vagy nem bírt vállalkozni, minden írói műfaj pódiumra került:
 
Ady Endre Levélféle Móricz Zsigmondhoz című versét Csortos Gyula olvasta fel. Móricz Hét krajcár című novellájának története – „diszkréten eljátszva” – szinte megelevenedett. A szerző erre az alkalomra írott vígjátéka, az Aranyos öregek, a nyilvános szerepléstől visszahúzódott Blaha Lujzával a főszerepben, minden nézőt magával ragadott. Móricz Zsigmond a vígjáték ötletéről, párizsi színházi élményeinek mély és szívbeli hatásáról beszélt. Sasfiók című vallomása szerint „a vígjáték nagybölcsen azzal végződik, hogy a fiatalok győznek s az öregek nem vesztenek”, s ebben a kicsi történetben a generációk örök nagybetűs történelme is jelen van.
Irodalmi munkatárs: Cséve Anna PIM

A második részben pedig színre kerül Forgách András felkavaró erejű drámája, a Tercett, amely eredeti levelek, visszaemlékezések, dokumentumok alapján beszéli el Móricz szenvedélyes és végzetes erejű szerelmének egy-egy részletét Simonyi Mária, a kor ünnepelt színésznője iránt 1924-ben. Móricz érzéseinek hőfokát csak növelte az új írói stílus kialakításának az új kapcsolattal járó lehetősége és pályája kettétörésének veszélye. Móricz Zsigmondné Holics Janka, aki az egyetlen nő, feleség és asszonymodell volt 21 évig számára, azonban minden új írásműre gyanakvással és féltékenységgel reagált, 1925-ben csak öngyilkossággal tudott kiutat találni.

Az ősbemutató 1993-ban volt a Petőfi Irodalmi Múzeum felolvasószínházi sorozatában. Sorozatszerkesztő: Petrányi Ilona.
 
I.
MATINÉ A VÍGSZÍNHÁZBAN, 1911
Szereplők:
Kútvölgyi Erzsébet, Papp Vera, Tornyi Ildikó, Fesztbaum Béla, Kamaráős Iván, Kern András, Lukács Sándor, Rajhona Ádám, Varju Kálmán
 
II.
FORGÁCH ANDRÁS:
TERCETT
(Janka, Zsigmond, Mária)
Szereplők:
Börcsök Enikő, Danis Lídia, Hegedűs D. Géza, Varju Kálmán
 
Móricz Zsigmond és Holich Janka leveleinek,
valamint
Móricz Virág: Anyám regénye és Móricz Lili: Kedves Mária! című könyveinek felhasználásával.
 
A Magyar Televízió nyilvános felvétele.
A televíziós változatot készítette: Radnóti Zsuzsa