Kritikai kiadás

A digitális kritikai kiadások elsődleges célja, hogy a kutatók, olvasók számára egységes felületen hozzáférhetővé tegye a magyar kulturális örökség különböző intézményekben őrzött, eddig ismeretlen vagy méltatlanul elfeledett szöveges tartalmú forrásait. Mindezt filológiai, módszertani igényességgel teszi, amelynek biztosításához szakmai ajánlásokat, útmutatókat, szabványokat, oktatási anyagokat tesz közzé a különböző műhelyek számára. A folyamatos szakmai támogatás nyújtása mellett olyan szerkesztőségi keretrendszert is kínál a tartalmak digitalizálásához, amely biztosítja a források egységes és színvonalas feldolgozását.

A digitális kritikai kiadás a források közzétételén túl képes a szövegváltozatok egyidejű megjelenítésére, így alkalmassá válik filológiai kutatások elvégzésére, valamint magyarázó  és textológiai jegyzetapparátust, kísérőtanulmányokat tartalmaz. Adhat különböző olvasatokat is (pl. olvasóbarát változat), amely a szövegek különböző irányú felhasználását segíti.

Az átírt szövegek a nemzetközileg támogatott TEI (Text Encoding Initiative) szabvány szerint annotált XML formátumban készülnek, amely a nemzetközi integráció mellett lehetővé teszi többek között a dokumentumok gépi feldolgozását és értelmezését (Linked Open Data),  szemantikus hálók kiépítését (Semantic Web), adatgazdagítást (Data Enrichment), illetve a távoli olvasás (Distant Reading) különböző aspektusait. A szolgáltatás kapcsolatot létesít a PIM Névtérrel, a Nemzeti Névtérrel, illetve a Nyelvtudományi Intézet nyelvi elemző szoftvereivel. Mindezek segítségével a legkülönbözőbb korpuszlekérdezések, adatvizualizációk válnak megvalósíthatóvá.