PIM gyűjtemények és adatbázisok

A DBK Humáninformatikai csoportjának fontos feladata a Petőfi Irodalmi Múzeumban folyó adatbázis-építési munka informatikai támogatása. E folyamat igen sokrétű, magában foglalja az integrált gyűjteménykezelő rendszer teljes körű üzemeltetését, karbantartását, a használói jogosultságok központi kezelését, illetve a használat során felmerült igényekhez kapcsolódó fejlesztési dokumentációk elkészítését is. 

Folyamatosan gondoskodunk arról, hogy a gyűjteményi adatbázisokban, adattárainkban (bibliográfiák, repertóriumok), és kiegészítő adatbázisainkban (például a személynévtérben, vagy a díjak és díjazottak archívumában) tárolt adatok hitelesek, pontosak legyenek, illetve megfeleljenek a közgyűjteményi-informatikai előírásoknak, szabályzatoknak. Az adatbázisok használatát esztétikus és funkcionális megjelenítési platform (OPAC) kialakításával segítjük, amelyen a hagyományos keresési-böngészési funkciókat vizualizációs megoldások is kiegészítik. A gyűjteményünk minél szélesebb körben történő megismertetése érdekében alkalmazzuk a keresőoptimalizálás (SEO) módszereit is.

Napjaink közgyűjteményi informatikai trendjeinek megfelelően fontosnak tartjuk, hogy az adatbázisainkban tárolt adatokat más információforrásokkal is összekössük, segítve ezzel a felhasználók átfogóbb tájékozódását. Ebből a célból kétirányú kapcsolatot létesítettünk a Magyar Nemzeti Névtérrel, a Wiki-univerzum szolgáltatásaival, továbbá a Digitális Irodalmi Akadémiával, de más adatforrások bevonását is tervezzük a jövőben.

Online katalógusok: